Transplantacija jetre je jedan od najzahtjevnijih i najkompleksnijih operativnih zahvata koji spašava živote ljudi koji boluju od terminalne bolesti jetre. Nakon transplantacije, pacijenti moraju uzimati lijekove koji smanjuju imunitet i sprječavaju odbacivanje presatka. Ti lijekovi imaju nuspojave koje mogu utjecati na zdravlje i kvalitetu života pacijenata. Zato je vrlo važno da pacijenti nakon transplantacije jetre vode računa o svojoj prehrani i da unose hranu koja je bogata vitaminima, mineralima, vlaknima i antioksidansima, a siromašna soli, mastima, šećerima i kolesterolom. Također je bitno da izbjegavaju hranu koja može biti kontaminirana ili koja može utjecati na razinu lijekova u krvi.
U ovom članku ću vam dati neke opće smjernice o tome kako se hraniti nakon transplantacije jetre, kao i neke primjere recepata .
Opće smjernice o prehrani nakon transplantacije jetre
Prehrana nakon transplantacije jetre treba biti uravnotežena, raznovrsna i prilagođena individualnim potrebama i stanju pacijenta. Prema preporukama Europskog društva za kliničku prehranu i metabolizam (ESPEN), pacijenti nakon transplantacije jetre trebaju unositi oko 30-35 kcal/kg tjelesne težine i 1,2-1,5 g proteina/kg tjelesne težine dnevno1. Osim toga, trebaju piti dovoljno vode (oko 2 litre dnevno) i izbjegavati alkohol, kavu i gazirana pića. Evo nekih općih savjeta o tome koje namirnice treba jesti, a koje izbjegavati:
- Jedite puno voća i povrća, posebno onih koji su bogati vitaminom C, beta-karotenom i antioksidansima, kao što su citrusi, bobičasto voće, mrkva, brokula, špinat, paprika i rajčica. Oni će vam pomoći da ojačate imunitet, smanjite upalu i zaštitite jetru od oštećenja.
- Jedite žitarice i proizvode od žitarica koji su bogati vlaknima, kao što su integralni kruh, tjestenina, riža, zob, ječam i kvinoja. Oni će vam pomoći da regulirate probavu, snizite razinu šećera i kolesterola u krvi i osjećate se sitima duže.
- Jedite nemasno meso, ribu, jaja, mliječne proizvode i mahunarke koji su bogati proteinima, željezom, cinkom i vitaminom B12. Oni će vam pomoći da obnovite mišićnu masu, stvorite crvena krvna zrnca i spriječite anemiju.
- Jedite orašaste plodove, sjemenke, maslinovo ulje i avokado koji su bogati zdravim mastima, vlaknima i vitaminom E. Oni će vam pomoći da smanjite upalu, poboljšate funkciju jetre i zaštitite stanice od oksidativnog stresa.
- Izbjegavajte prženu, masnu, slanu i slatku hranu, kao što su čips, krafne, kolači, sladoled, čokolada i slatkiši. Oni će vam povećati rizik od pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka i kardiovaskularnih bolesti, koji su česti kod pacijenata nakon transplantacije jetre.
- Izbjegavajte hranu koja može biti kontaminirana bakterijama, virusima, parazitima ili toksinima, kao što su sirovo meso, riba, jaja, mlijeko i sirevi, klice, salate, voće i povrće koje nije dobro oprano, sladoled, morski plodovi i gljive. Oni će vam povećati rizik od infekcije, koja može biti opasna za vaš imunitet i presadak
- Izbjegavajte hranu i biljke koje mogu utjecati na razinu lijekova u krvi, kao što su grejp, gospina trava, đumbir, češnjak, kurkuma i zeleni čaj. Oni će vam smanjiti učinkovitost ili povećati nuspojave imunosupresiva, koji su ključni za sprječavanje odbacivanja presatka.
Primjeri recepata za zdravu prehranu nakon transplantacije jetre
Da biste lakše pratili ove smjernice, predlažemo vam da isprobate neke od ovih recepata koji su ukusni, zdravi i jednostavni za pripremu. Ovi recepti su prilagođeni za osobe koje su prošle kroz transplantaciju jetre, ali mogu ih koristiti i svi oni koji žele poboljšati svoje zdravlje i imunitet. Ovi recepti su dovoljni za četiri osobe, a možete ih prilagoditi svojim potrebama i ukusu. Uz svaki recept ćemo vam dati i sliku obroka, kao i kratko objašnjenje zašto je taj obrok dobar za vašu jetru i imunitet.
DORUČAK
Smoothie od borovnica i jogurta
Za ovaj osvježavajući i hranjivi napitak trebat će vam sljedeći sastojci:
- 1 šalica borovnica
- 1 šalica jogurta
- 1 banana
- 1 žlica meda
- 1 žličica cimeta
- 1 šalica leda
Stavite sve sastojke u blender i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu. Ulijte u čaše i uživajte u svom doručku.
Ovaj smoothie je odličan za vašu jetru i imunitet jer sadrži:
- Borovnice, koje su jedno od najboljih voća za zdravlje jetre, jer sadrže antocijanine, antioksidanse koji sprečavaju nakupljanje masti u jetri i smanjuju upalu2, te jogurt, koji je izvor kalcija, proteina i probiotika
RUČAK
Piletina s brokulom i bademima
Za ovaj ukusan i zasitan obrok trebat će vam sljedeći sastojci:
- 500 g pilećih prsa
- 500 g brokule
- 50 g badema
- 2 žlice soja sosa
- 2 žlice meda
- 2 žlice maslinovog ulja
- sol, papar, češnjak u prahu
Narežite piletinu na kockice i začinite solju, paprom i češnjakom u prahu. Zagrijte ulje u tavi i popržite piletinu dok ne porumeni. Dodajte soja sos i med i promiješajte. Kuhajte na laganoj vatri dok se umak ne zgusne. Skuhajte brokulu na pari ili u slanoj vodi. Ocijedite i dodajte u tavu s piletinom. Posipajte bademima i poslužite.
Ovo jelo je odlično za vašu jetru i imunitet jer sadrži:
- Piletinu, koja je bogata proteinima i željezom, koji su važni za izgradnju mišića i stvaranje crvenih krvnih stanica1.
- Brokulu, koja je izvor vitamina C, K i folne kiseline, koji jačaju imunitet, potiču zgrušavanje krvi i sprječavaju anemiju2.
- Bademe, koji sadrže zdrave masti, vlakna i vitamin E, koji štite jetru od oksidativnog stresa i upale
VEČERA
Losos s limunom i koprom
Za ovaj jednostavan i zdrav obrok trebat će vam sljedeći sastojci:
- 4 fileta lososa
- sok i korica od 1 limuna
- 2 žlice svježeg kopra
- 2 žlice maslinovog ulja
- sol, papar
Zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. Stavite losos u posudu za pečenje i prelijte sokom od limuna. Posipajte koricom od limuna, koprom, solju i paprom. Pecite u pećnici oko 15 minuta ili dok losos ne bude pečen. Poslužite s prilogom po želji.
Ovo jelo je odlično za vašu jetru i imunitet jer sadrži:
- Lososa, koji je odličan izvor omega-3 masnih kiselina, koje smanjuju upalu i poboljšavaju funkciju jetre.
- Limuna, koji je bogat vitaminom C, koji potiče proizvodnju glutationa, antioksidansa koji štiti jetru od toksina.
- Kopra, koji je aromatična biljka koja sadrži flavonoide, koji imaju antibakterijska i antifungalna svojstva.
UŽINA
Salata od leće i špinata
Za ovu hranjivu i osvježavajuću salatu trebat će vam sljedeći sastojci:
- 250 g leće
- 200 g svježeg špinata
- 100 g cherry rajčica
- 50 g feta sira
- 2 žlice jabučnog octa
- 2 žlice maslinovog ulja
- sol, papar, origano
Skuhajte leću u slanoj vodi prema uputama na pakiranju. Ocijedite i ostavite da se ohladi. Operite i ocijedite špinat i rajčice. Narežite feta sir na kockice. U zdjeli pomiješajte ocat, ulje, sol, papar i origano. U velikoj salatnoj zdjeli pomiješajte leću, špinat, rajčice i feta sir. Prelijte preljevom i dobro promiješajte. Poslužite hladno ili na sobnoj temperaturi.
Ova salata je odlična za vašu jetru i imunitet jer sadrži:
- Leću, koja je odličan izvor biljnih proteina, vlakana, folne kiseline i željeza, koji pomažu u regulaciji razine šećera u krvi, sintezi crvenih krvnih stanica i prevenciji anemije.
- Špinat, koji je bogat vitaminom A, K i folnom kiselinom, koji podržavaju zdravlje očiju, kostiju i jetre.
- Rajčice, koje su izvor likopena, antioksidansa koji štiti stanice od oštećenja.
- Feta sir, koji je fermentirani mliječni proizvod koji sadrži probiotike, koji poboljšavaju zdravlje crijeva i imunitet.
Zaključak
Kao što ste vidjeli, zdrava prehrana nakon transplantacije jetre nije komplicirana ni dosadna. Naprotiv, možete uživati u raznim ukusnim i zdravim jelima koja će vam pomoći da održite svoju jetru i imunitet u optimalnom stanju. Naravno, ovo su samo neki primjeri recepata, a vi možete eksperimentirati i prilagoditi ih svojim preferencijama i potrebama. Važno je da pratite savjete svog liječnika i nutricionista, da pijete dovoljno vode, da izbjegavate alkohol i kontaminiranu hranu, da se redovito kontrolirate i da vodite aktivan i zdrav životni stil. U idućim člancima donosim vam još recepata a možete ih pronaći i na YT kanalu Mia’s Journey. Želim vam puno zdravlja ❤💙💚