Dragi moji čitatelji, danas vam donosim drug objavu na mojoj novoj stranici “Aktualnosti u svijetu osoba s invaliditetom”. Na ovoj stranici ću vam donositi najnovije i najvažnije vijesti i događaje koji se odnose na nas, osobe s invaliditetom, ili na naša prava, potrebe i mogućnosti. Danas ću vam govoriti o jednoj vrlo važnoj i povoljnoj novosti koja se tiče našeg materijalnog statusa i socijalne zaštite. Naime, od 1. siječnja 2024. godine stupio je na snagu Zakon o inkluzivnom dodatku, koji objedinjuje četiri dosadašnja prava iz sustava socijalne skrbi koja mogu koristiti osobe s invaliditetom. Ovo je veliki korak naprijed za nas, jer će nam omogućiti da lakše ostvarimo svoje pravo na novčanu pomoć, bez obzira na vrstu i stupanj invaliditeta, te da dobijemo veći iznos naknade koji će biti usklađen s našim stvarnim potrebama i troškovima. Također, nećemo morati prolaziti kroz komplicirane i dugotrajne postupke za ostvarivanje različitih naknada, već ćemo imati jedinstveni postupak za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, koji će se provoditi po službenoj dužnosti i koji će biti besplatan.
U ovom postu ću vam ukratko objasniti tko ima pravo na inkluzivni dodatak, kako ga možete ostvariti, i što on znači za vas i vaš život.
Pravo na inkluzivni dodatak mogu ostvariti osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen II., III. ili IV. stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti, neovisno o tome imaju li status osoba s invaliditetom.
Inkluzivni dodatak se razvrstava u pet razina, ovisno o stupnju oštećenja zdravlja i razini potpore koju osoba treba. Razinu potpore utvrđuje Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, na temelju nalaza i mišljenja liječnika specijalista. Osnovica za utvrđivanje inkluzivnog dodatka je 120 eura, što znači da iznos dodatka varira od 138 eura za petu razinu do 720 eura za prvu razinu.
Ako želite ostvariti pravo na inkluzivni dodatak, morate podnijeti zahtjev u nadležnom centru za socijalnu skrb, uz priloženu medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje vaš invaliditet. Ako ste već korisnik neke od dosadašnjih naknada, ne morate podnositi zahtjev, već će centar pokrenuti postupak po službenoj dužnosti. Nakon što ste pre dali zahtjev, centar će vas pozvati na vještačenje, koje će obaviti Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Na vještačenju će se utvrditi vaš stupanj invaliditeta i razina potpore koju trebate. Nakon toga, centar za socijalnu skrb će donijeti rješenje o priznavanju ili odbijanju prava na inkluzivni dodatak, te vam ga dostaviti na vašu adresu. Ako ste nezadovoljni rješenjem, možete uložiti žalbu u roku od 15 dana od dana primitka rješenja. Ako vam je pravo na inkluzivni dodatak priznato, možete ga primati svaki mjesec na svoj tekući račun ili na ruke u pošti. Dodatak se isplaćuje unaprijed, za tekući mjesec, do 15. u mjesecu. Dodatak se usklađuje s troškovima života jednom godišnje, u siječnju.
Ovo je ukratko sve što trebate znati o inkluzivnom dodatku. Ako želite saznati više o tome što zakon donosi, kako se ostvaruje pravo na inkluzivni dodatak, te kako će se provoditi postupak za priznavanje prava, možete pročitati više na stranicama Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, ili na stranicama Saveza udruga osoba s invaliditetom Hrvatske, koji je aktivno sudjelovao u izradi i donošenju zakona. Mislim da je ovo jako dobra vijest za nas, i da će nam olakšati život i omogućiti nam da živimo dostojanstveno i kvalitetno.
Što vi mislite o ovom zakonu? Jeste li već podnijeli zahtjev ili planirate to učiniti? Imate li kakvih pitanja, problema ili savjeta vezanih uz ovu temu?
Podijelite sa mnom i ostalim čitateljima u komentarima, ili mi pišite na moj e-mail. Veselim se vašim reakcijama i iskustvima.
To je sve za danas, hvala vam što ste pratili moju novu stranicu “Aktualno za osobe s invaliditetom”. Vidimo se uskoro u novoj objavi, do tada vam želim sve najbolje i puno zdravlja.