Danas želim s vama podijeliti svoje iskustvo i savjete o tome kako se pripremiti na transplantaciju jetre, ali transplantaciju općenito iz ugla onih koji čekaju na organ te koliko je važno biti informiran o postupku prije.
Možda se pitate zašto sam kvalificirana da vam dajem ovakve savjete. Pa, ja sam jedna od onih koji su prošli kroz transplantaciju jetre, i to neplaniranu i hitnu. Prije sedam godina, našla sam se u komi iz nepoznatih razloga, i probudila sam se 12 dana kasnije s novom jetrom. Nisam imala vremena ni da shvatim što mi se događa, a kamoli da se pripremim na operaciju. Zato sam odlučila da vam ispričam što sam naučila iz svog iskustva.
Što je transplantacija jetre i zašto je potrebna?
Transplantacija jetre je kirurški zahvat kojim se zamjenjuje oštećena ili bolesna jetra donorovom jetrom. Jetra je vitalni organ koji ima mnoge funkcije u tijelu, kao što su proizvodnja žuči, metabolizam lijekova i toksina, sinteza proteina i hormona, skladištenje glikogena i vitamina, i sudjelovanje u imunološkom sustavu. Ako jetra prestane raditi, to može dovesti do ozbiljnih posljedica, kao što su zatajenje jetre, ciroza, rak jetre, portalna hipertenzija, ascites, encefalopatija, krvarenje iz varikoziteta, i smrt.
Transplantacija jetre je jedina opcija liječenja za ljude s terminalnim stadijem bolesti jetre, koji ne reagiraju na druge terapije. Transplantacija jetre može produžiti i poboljšati kvalitetu života pacijenata, ali nije bez rizika i izazova. Transplantacija jetre zahtijeva dugotrajnu pripremu, operaciju, oporavak, i praćenje. Također zahtijeva uzimanje imunosupresivnih lijekova do kraja života, kako bi se spriječilo odbacivanje donorove jetre.
Kako se pripremiti na transplantaciju jetre?

Priprema na transplantaciju jetre je složen i dugotrajan proces, koji uključuje niz koraka i mjera. Evo nekih od njih:
1. Obavite sve potrebne pretrage i testove
Prije transplantacije jetre, potrebno je obaviti niz pretraga i testova kako bi se utvrdilo da ste pogodan kandidat za operaciju i da nema kontraindikacija ili rizika. Ove pretrage i testovi uključuju:
- Krvne pretrage, koje služe za određivanje vaše krvne grupe, razine jetrenih enzima, funkcije bubrega, zgrušavanja krvi, infekcija, i prisutnosti antitijela na donorovu jetru.
- Testovi funkcije jetre, koji služe za procjenu stupnja oštećenja jetre i potrebe za transplantacijom. Najčešće korišteni test je Model za krajnju bolest jetre (MELD), koji se temelji na tri parametra: kreatinin, bilirubin, i INR. Što je MELD rezultat viši, to je stanje jetre lošije i potreba za transplantacijom hitnija.
- Testovi funkcije srca i pluća, koji služe za procjenu vaše kardiovaskularne i respiratorne sposobnosti i rizika od komplikacija tijekom i nakon operacije. Ovi testovi uključuju elektrokardiogram (EKG), ehokardiogram, test opterećenja, rendgensku snimku prsnog koša, i spirometriju.
- Testovi funkcije bubrega, koji služe za procjenu vaše bubrežne funkcije i rizika od zatajenja bubrega nakon transplantacije. Ovi testovi uključuju kreatinin, ureu, elektrolite, i urin.
- Testovi funkcije mozga, koji služe za procjenu vaše kognitivne i mentalne funkcije i rizika od encefalopatije nakon transplantacije. Ovi testovi uključuju neuropsihološko testiranje, elektroencefalogram (EEG), i magnetsku rezonancu (MRI).
- Testovi funkcije imunološkog sustava, koji služe za procjenu vaše imunološke reaktivnosti i rizika od odbacivanja donorove jetre. Ovi testovi uključuju određivanje humanog leukocitnog antigena (HLA), panela reaktivnih antitijela (PRA), i preosjetljivosti na donorovu jetru (crossmatch).
- Testovi funkcije endokrinog sustava, koji služe za procjenu vaše hormonske ravnoteže i rizika od dijabetesa nakon transplantacije. Ovi testovi uključuju glukozu, inzulin, hemoglobin A1c, i hormon štitnjače.
- Testovi funkcije probavnog sustava, koji služe za procjenu vaše probavne funkcije i rizika od krvarenja, infekcije, i perforacije nakon transplantacije. Ovi testovi uključuju gastroskopiju, kolonoskopiju, ultrazvuk abdomena, i CT abdomena.
- Testovi funkcije reproduktivnog sustava, koji služe za procjenu vaše plodnosti i rizika od neplodnosti nakon transplantacije. Ovi testovi uključuju spermogram, folikulostimulirajući hormon (FSH), luteinizirajući hormon (LH), testosteron, estrogen, i progesteron.
Sve ove pretrage i testove trebate obaviti u suradnji sa svojim liječnikom, koji će vam dati upute i objasniti rezultate. Također je potrebno razgovarati sa svojim liječnikom o mogućim komplikacijama, nuspojavama, lijekovima i potrebi redovitog praćenja nakon transplantacije.
2. Pripremite se psihički i emocionalno na transplantaciju
Transplantacija jetre je velika i složena operacija koja zahtijeva dugotrajni oporavak i prilagodbu na novi život. Transplantacija jetre može izazvati različite psihičke i emocionalne reakcije, kao što su strah, tjeskoba, depresija, krivnja, ljutnja, zahvalnost, olakšanje, i sreća. Ove reakcije su normalne i razumljive, ali mogu utjecati na vaše raspoloženje, ponašanje, i odnose s drugima.
Zato je važno pripremiti se psihički i emocionalno na transplantaciju, i potražiti podršku od svoje obitelji, prijatelja, psihologa ili drugih pacijenata koji su prošli kroz slično iskustvo. Evo nekih savjeta kako se psihički i emocionalno pripremiti na transplantaciju:
- Prihvatite svoje osjećaje i izrazite ih na zdrav način. Nemojte potiskivati ili ignorirati svoje osjećaje, jer to može dovesti do stresa i frustracije. Umjesto toga, pronađite način da ih izrazite na zdrav način, kao što su razgovor, pisanje, crtanje, meditacija, molitva, ili bilo što što vam pomaže da se osjećate bolje.
- Potražite podršku i razumijevanje od drugih. Nemojte se osjećati sami ili izolirani u svojoj situaciji. Potražite podršku i razumijevanje od svoje obitelji, prijatelja, psihologa ili drugih pacijenata koji su prošli kroz slično iskustvo. Oni vam mogu pružiti utjehu, savjet, informaciju, ili samo slušati. Također možete pronaći podršku na internetu, na forumima, blogovima, ili društvenim mrežama, gdje možete upoznati i razmijeniti iskustva s drugim ljudima koji se suočavaju s istim izazovima.
- Održavajte pozitivan stav i vjeru u uspjeh operacije. Nemojte se predavati negativnim mislima ili pesimizmu. Umjesto toga, održavajte pozitivan stav i vjeru u uspjeh operacije. Fokusirajte se na pozitivne aspekte vaše situacije, kao što su mogućnost poboljšanja vašeg zdravlja, kvalitete života, i budućnosti. Također, podsjećajte se na sve što ste postigli i preživjeli do sada, i na sve što vas čeka nakon transplantacije. Budite zahvalni na svakom danu, na svakom trenutku, i na svakoj osobi koja vam je pomogla ili vas podržala na vašem putu.
- Informirajte se o postupku transplantacije i očekivanjima nakon nje. Nemojte biti u neznanju ili strahu od nepoznatog. Informirajte se o postupku transplantacije i očekivanjima nakon nje. Pročitajte što više možete o transplantaciji jetre, o tome što se događa prije, tijekom, i nakon operacije, o tome što možete očekivati od oporavka, o tome kako se brinuti o svojoj novoj jetri, o tome kako se nositi s imunosupresivnim lijekovima, o tome kako se prilagoditi na novi život. Također, pitajte svog liječnika sve što vas zanima ili brine, i zapišite sve važne informacije i upute koje vam da.
3. Pripremite se fizički na transplantaciju
Transplantacija jetre zahtijeva dobru kondiciju i snagu tijela kako bi se smanjio rizik od infekcija i ubrzao oporavak. Zato je važno pripremiti se fizički na transplantaciju, i voditi računa o svom tijelu. Evo nekih savjeta kako se fizički pripremiti na transplantaciju: Vježbajte lagane aktivnosti koje vam odgovaraju i koje vam dopušta vaš liječnik. Nemojte biti sjedilački ili neaktivni, jer to može dovesti do slabljenja mišića, kostiju, i pluća. Umjesto toga, vježbajte lagane aktivnosti koje vam odgovaraju i koje vam dopušta vaš liječnik. To mogu biti hodanje, plivanje, joging, bicikliranje, ili bilo što što vam pomaže da održite svoju kondiciju i snagu. Vježbanje vam može pomoći da poboljšate svoje raspoloženje, cirkulaciju, disanje, i imunitet.
- Pridržavajte se zdrave i uravnotežene prehrane koja vam odgovara i koju vam preporuči vaš liječnik. Nemojte jesti previše ili premalo, ili konzumirati hranu koja vam šteti ili koja vam je zabranjena. Umjesto toga, pridržavajte se zdrave i uravnotežene prehrane koja vam odgovara i koju vam preporuči vaš liječnik. To znači da jedete raznovrsnu hranu koja sadrži sve potrebne hranjive tvari, kao što su proteini, ugljikohidrati, masti, vitamini, minerali, i vlakna. Također, izbjegavajte hranu koja može pogoršati vaše stanje jetre, kao što su alkohol, masna, pržena, začinjena, ili slana hrana, ili hrana koja može uzrokovati interakcije s lijekovima, kao što su grejpfrut, zeleni čaj, ili biljni dodaci.
- Pijte dovoljno tekućine koje vam odgovaraju i koje vam dopusti vaš liječnik. Nemojte biti dehidrirani ili preopterećeni tekućinom, jer to može dovesti do poremećaja ravnoteže elektrolita, krvnog tlaka, i bubrega. Umjesto toga, pijte dovoljno tekućine koje vam odgovaraju i koje vam dopusti vaš liječnik. To znači da pijete vodu, sokove, čajeve, ili druge napitke koji vam hidriraju i osvježavaju tijelo, ali ne sadrže alkohol, kofein, ili šećer. Također, izbjegavajte tekućine koje mogu pogoršati vaše stanje jetre, kao što su alkohol, gazirana pića, ili pića koja mogu uzrokovati interakcije s lijekovima, kao što su grejpfrut, zeleni čaj, ili biljni dodaci.
4. Pripremite se praktično na transplantaciju
Transplantacija jetre zahtijeva da provedete neko vrijeme u bolnici prije i nakon operacije, te da redovito posjećujete liječnika za kontrolne preglede i testove. Zato je važno pripremiti se praktično na transplantaciju, i organizirati svoje osobne i poslovne obveze, osigurati prijevoz i smještaj, te pripremiti sve potrebne dokumente i lijekove. Evo nekih savjeta kako se praktično pripremiti na transplantaciju:
- Organizirajte svoje osobne i poslovne obveze koje morate obaviti prije ili nakon transplantacije. Nemojte biti preopterećeni ili zanemarivati svoje osobne i poslovne obveze koje morate obaviti prije ili nakon transplantacije. Umjesto toga, organizirajte ih na vrijeme i način koji vam odgovara i koji vam ne stvara stres. To znači da napravite popis svih obveza koje morate obaviti, kao što su plaćanje računa, čišćenje kuće, briga o djeci ili kućnim ljubimcima, rješavanje administrativnih ili pravnih pitanja, obavještavanje poslodavca ili kolegaobavještavanje poslodavca ili kolega o vašoj situaciji i potrebi za bolovanjem ili odsustvom, dogovaranje zamjene ili prebacivanja vaših zadataka ili projekata, ili traženje fleksibilnosti ili podrške za vaš rad. Zatim, rasporedite svoje obveze po prioritetu i rokovima, i obavite ih na vrijeme ili unaprijed, ili zamolite nekoga da vam pomogne ili ih preuzme za vas, ako je potrebno.
Osigurajte prijevoz i smještaj za sebe i svoje pratitelje prije i nakon transplantacije. Nemojte biti bez prijevoza ili smještaja za sebe i svoje pratitelje prije i nakon transplantacije. Umjesto toga, osigurajte ih na vrijeme i način koji vam odgovara i koji vam ne stvara probleme. To znači da provjerite kako ćete doći do bolnice i natrag, i da li vam je potreban automobil, taksi, autobus, vlak, ili avion. Također, provjerite gdje ćete odsjesti prije i nakon transplantacije, i da li vam je potreban hotel, apartman, ili kuća. Ako je moguće, rezervirajte ili dogovorite svoj prijevoz i smještaj unaprijed, i potvrdite ih prije odlaska. Također, ponesite sa sobom sve što vam je potrebno za put i boravak, kao što su osobni dokumenti, lijekovi, odjeća, higijenske potrepštine, novac, ili telefoni.
Pripremite sve potrebne dokumente i lijekove koje morate imati sa sobom prije i nakon transplantacije. Nemojte biti bez potrebnih dokumenata i lijekova koje morate imati sa sobom prije i nakon transplantacije. Umjesto toga, pripremite ih na vrijeme i način koji vam odgovara i koji vam ne stvara neugodnosti. To znači da prikupite i ponesete sa sobom sve potrebne dokumente, kao što su osobna iskaznica, zdravstvena iskaznica, uputnica, nalazi, potvrde, suglasnosti, ili ugovori. Također, prikupite i ponesete sa sobom sve potrebne lijekove, kao što su imunosupresivi, antibiotici, analgetici, ili drugi lijekovi koje uzimate ili ćete uzimati prije i nakon transplantacije. Također, ponesite sa sobom i popis svih lijekova koje uzimate, s nazivima, dozama, i učestalošću uzimanja, i pokažite ga svom liječniku prije operacije.