Gripa je sezonska bolest koja većini ljudi ne predstavlja veći problem osim nekoliko dana povišene temperature, umora i kašlja. No, za transplantirane osobe situacija može biti puno ozbiljnija. Imunokompromitirani organizam nije sposoban boriti se s virusom na isti način kao kod zdravih osoba, što gripu može učiniti puno težom i dugotrajnijom, a u nekim slučajevima i opasnom po život.
Zašto je gripa posebno rizična za transplantirane osobe?

Nakon transplantacije, pacijenti doživotno uzimaju imunosupresivne lijekove kako bi spriječili odbacivanje organa. Ovi lijekovi potiskuju imunološki sustav, što znači da tijelo nema dovoljno snage za borbu protiv virusa poput gripe. Zbog toga je rizik od komplikacija poput upale pluća, dugotrajnog kašlja, teškog iscrpljenja i sekundarnih infekcija znatno povećan.
Osim toga, simptomi gripe kod imunokompromitiranih osoba mogu trajati puno dulje nego kod zdravih osoba. Ono što kod većine traje 5 do 7 dana, kod transplantiranih može trajati i dva tjedna ili duže.
Cijepljenje protiv gripe – da ili ne?
Jedno od najčešćih pitanja među transplantiranima je treba li se cijepiti protiv gripe?
- Liječnici preporučuju cijepljenje za imunokompromitirane osobe, jer im pomaže u zaštiti od težih oblika gripe.
- No, cijepljenje ne daje stopostotnu zaštitu – moguće je i dalje dobiti gripu, ali simptomi su obično blaži.
- Postavlja se i pitanje učinkovitosti – imunosupresivni lijekovi mogu smanjiti odgovor tijela na cjepivo.
- Neki transplantirani pacijenti su skeptični jer se boje nuspojava ili smatraju da im cijepljenje ne donosi dovoljno zaštite.
Što vi mislite – cijepiti se ili ne? Podijelite svoja iskustva i mišljenja.
Moje iskustvo – kako me gripa „satrala”
Iako nikada prije nisam imala gripu, ove godine me pogodila i doslovno me srušila na 14 dana. Iskustvo mi je bilo iscrpljujuće i potpuno drugačije od bilo koje prehlade koju sam imala ranije.
Prvi dani su bili najteži – iscrpljenost je bila tolika da sam jedva uspjela ustati iz kreveta. Nisam mogla ni pomisliti na hranu, pa sam živjela samo na čaju i vodi. Treći ili čak četvrti dan počela sam s juhom i smoothiejem, zahvaljujući mojoj mami koja mi ih je pripremala. Četvrtog dana, želeći dati tijelu barem malo snage, pokušala sam sa smoothiejem od cikle, banane, špinata, zobenog mlijeka i ananasa, ali čak je i to bio izazov.
Noći su bile posebno teške. Suhi kašalj nije mi dao spavati – budila sam se svakih dva sata, često oblivena znojem, što je značilo stalno presvlačenje. Tijelo mi je izbacivalo tekućinu brže nego što sam ju mogla unijeti, što je dodatno opteretilo bubrege. Imunosupresivi i lijekovi za tlak dodatno su nadražili moj želudac, pa sam morala pažljivo birati što mogu popiti ili pojesti, kako ne bih pogoršala mučninu i nagon na povraćanje. Temperatura se između trećeg i osmog dana kretala između 37 i 38 °C, što je za mene bilo neobično jer inače nikad nemam temperaturu.
Slabost je bila nevjerojatna – čak i držanje žlice bilo mi je teško, a odlazak do kupaonice pravi izazov. Suprug mi je pomagao, jer sama ne bih uspjela. Tuširanje dva puta dnevno postalo je rutina, ali i iscrpljujući zadatak – svaki put kada bih se pokušala osloniti na noge, osjetila bih kako slabost prevladava. Strah od upale pluća bio je prisutan cijelo vrijeme, jer su pluća već bila osjetno opterećena kašljem, a iscrpljenost organizma bila je golema.
Desetog dana sam počela osjećati poboljšanje – kašalj je i dalje bio prisutan, ali manje intenzivan, a umor nije nestao, ali je bio podnošljiviji. Apetit se polako vraćao, ali tijelo je i dalje osjećalo posljedice.
Ipak, izvukla sam se, kao i uvijek. 😊
Savjeti za transplantirane ako dobiju gripu❓
- Ne paničarite, ali budite oprezni – pratite simptome i na vrijeme se obratite liječniku ako temperatura traje dulje od 5 dana ili se stanje pogoršava.
- Pijte puno tekućine – voda, biljni čajevi, juha – dehidracija može dodatno oslabiti organizam.
- Miran odmor je ključan – tijelo treba snagu za borbu protiv virusa, nemojte forsirati aktivnosti.
- Pravilno dozirajte lijekove protiv bolova – ja sam koristila minimalne doze podijeljene na više sati kako bih izbjegla preopterećenje organizma.
- Prilagodite prehranu – tekuća i lagana hrana poput juha, smoothieja, pirea od povrća i voća može pomoći tijelu da dobije nutrijente bez dodatnog napora probavnog sustava.
- Čuvajte se komplikacija – upala pluća je ozbiljan rizik, ako primijetite otežano disanje ili dugotrajni kašalj, odmah se obratite liječniku.
- Prevencija je ključ – izbjegavajte veće gužve u sezoni gripe, perite ruke redovito i razmislite o cijepljenju ako vam liječnik to preporučuje.
Zaključak – čuvajte se i slušajte svoje tijelo
Gripa za transplantirane nije obična prehlada – može trajati dulje, iscrpljujuća je i može ostaviti posljedice. Moje iskustvo mi je pokazalo da je najvažnije odmarati, unositi tekućinu i slušati svoje tijelo. Ako se već razbolite, budite strpljivi – tijelu treba vremena da se oporavi.
Čuvajte se, brinite o sebi i ne zaboravite da i ovo prolazi. 💙